Та-да-да-дам! Вперше на блозі виходить стаття українською мовою. Не тому, що я захотіла випендритися. А тому, що книгу «Якщо стрибнули, то гребіть» Ольги Гуцал читала саме рідною калиновою. І залишати відгук російською «не заходить».
Почну з початку.
З іменем Ольги Гуцал я була абсолютно незнайома, аж до поки не побачила в стрічці фейсбук Альони Сисоєвої пост про книгу. Красива і яскрава обкладинка + рекомендація від тренера, до якого прислухаюсь зробили свою справу.
І ось мій екземпляр вже прямує до мене. Я від нетерплячки вже потираю свої спітнілі руки книгоманьяка!
Радісно отримую примірник на Новій пошті. Приношу додому і починаю читати.
«О так, це те що треба. Від людини, яка в серйозному бізнесі. Навіть у декількох» — я тішилася, як дитинка, якій купили новеньку ляльку.
Проходить час і я вже не тягнуся до сторінок. Чому?
Причин декілька.
По-перше, я одразу читаю декілька книжок. Є в мене така звичка.
По-друге, мені не подобаються деякі фрази, на яких зупиняється погляд. Знаєте, коли проблема є, а я роблю вигляд, що в мене все чудово.
Отже, книга так пролежала в мене місяців з чотири. Аж поки я не вирішила розіграти її під час одного з ефірів в рубриці «Магія ранку для високих продажів». До речі запрошую на ранкові ефіри. Учасники кажуть, що вони дарують їм сили та бадьорість на цілий день!
Книгу виграла чудова леді з Дніпра і мені нічого не залишалось, як сісти і дочитати її перед відправленням.
Ну а тепер декілька думок, які з одного боку нагнали на мене тугу. А з іншого — заставили подивитися туди, куди уникала.
Ледь не забула. Головна фішка книги в тому, що автор метафорично порівнює народження та зростання бізнесу із життям людини. Від зачаття до смерті. Ехх. Таки смерть неминуча.
«Якщо ви старієте й не хочете бачити, як змінюється світ навколо, то завжди з’явиться хтось «навіжений», і поставить усе з ніг на голову».
Цій фразі передувала історія про «Nokia», яка досить довго тримала більше 40% світого ринку мобільних телефонів. І коли з’явився навіжений Apple із ідеєю смартфонів, то керівництво «Nokia» не зреагувало. Вони вирішили, що клієнти не будуть купувати цю дурну іграшку, бо це же не телефон! В нього купа всяких приколів, які знищують головну ідею пристрою. Але як бачимо, народ прийняв iphone з вереском і драйвом.
Пропоную вам і собі замислитися над питанням: «Чи достатньо я навіжений (навіжена)? Чи йду в ногу із ринком? Що мені потрібно зробити, щоб бути на хвилі?». Якщо у вас є метафоричні карти, можете використувати їх, щоб відповіді приходили швидше!
Що іще я отримала від книги? Буду переказувати своїми словами, щоб не порушувати авторських прав.
- Якщо ви починаєте бізнес, бо вам потрібно гроші, краще не починайте. У вас повинна бути ідея, яка не дає спати ні в день, ні в ночі. Це саме я чула від інших тренерів, думку яких поважаю. Про гроші теж потрібно думати, але не на стадії заснування проекту.
- Ви повинні взяти на себе відповідальність за свій бізнес. Як за зачаття та за народження дитини. Чому вас не радують результати на даний момент? Можливо справа саме в цьому? Наскільки ви відповідальна мама чи тато за свій бізнес-проект?
- Дуже порадувала мене ідея автора про менторство. Наставник може помилятися. І якщо ви будете бездумно слідувати його порадам, а в душі — не погоджуватися, то вашому бізнесу рано чи пізно прийде крах. Тому читаємо книги, вчимося у різних тренерів, покращуємо не тільки сфери бізнесу, а і інши важливі для вас — і буде вам щастя!
- Обирайте будувати бізнес за своїми правилами. Ольга вирішила, що вона хоче залежати від держави. Їй не повинно бути соромно за продукт. Вона честно платить податки і рекомендує робити це читачам. І обрала йти в зростаючий ринок.
Не читайте далі. Зупиніться. Які правила у вашого бізнесу?
— я зареєструвала ФОП і видихнула. Слава Богу, тепер всім даю номер карти і сплю спокійно.
— мені теж не соромно за свої продукти. Якщо десь «косячу» — вибачаюсь. І надаю бонусом чи послуги, чи записи вебінарів.
— коли мені потрібно отримати сторонні послуги, то обираю найкращих, а не з підходу «хочу подешевше». Тому що хочу сама отримувати достойну плату за свою роботу.
— мій клієнт розподіляє мої цінності. - Не кожен може бути підприємцем. Іще років 10 назад я б щиро сперечалася з Ольгою Гуцал. Бо тоді, я мріяла будувати свій МЛМ-бізнес і вірила, що кожен може повторити мої дії. Але ні. Не кожен. Комусь не вистачає сміловості залишити тепленьке місце. Комусь — самодисципліни. У когось не вистачає духу сказати своїм рідним, бо ті не підтримають. Тому, якщо вам дуже-дуже страшно, то, можливо, шлях підприємця — не для вас. Просто видихайте і отримуйте задоволення від того, що вже маєте.
- «Підприємництво — це спосіб заробити для себе». У вас можете бути бажання допомогти онкохворим діткам, немічним бабусям, або притулкам для тварин. Це гарна ідея. Але в першу чергу — ДЛЯ СЕБЕ. Бо коли навпаки — то благодійність. Як у вас із цим питанням? Чи можете ви сміливо заявити на увесь світ, що вам потрібні гроші для себе? Чи пітніють долоні і тьохкає серце? Якщо другий варіант — то моя вам порада — звертайтеся до психотерапевта і працюйте із обмеженнями. Бо будете дуже довго буксувати на місці або «зливати» всі ваши доходи.
- Гарно подумайте перед тим, якщо шукати собі бізнес-партнерів. Колись почула фразу від Євгена Ходченкова. Він сказав: «партнер повинен підсилювати вас». Якщо мова не йде про посилення — краще обійтися без бізнес-партнерства. Ольга Гуцал вважає, що одні люди вміють працювати в партнерстві, а інші — ні. Погоджуюся на 200% і з Євгеном, і Ольгою. В мене, поки що, не було великих бізнес-проектів. Але я писала книги у співавторстві, організовувала конференції та фестивалі. І вже точно знаю, з ким продовжу співпрацю, а з ким — ні. І не тому, що людина погана. А просто тому, що ми не спрацювалася, або тому, що не підсилюємо один одного.
- Якщо ви прийшли в бізнес, то забудьте про тотальне розслаблення. Воно не настане ніколи. Ось саме цей пункт мене злякав. Бо я ж маю мрію працювати по 4 години на день (навіть не на тиждень), а тут така засада.
Але це правда. На сьогоднішній день для мене це так і є.
Або потрібно робити якість запуски. Або на ринок вйишло щось новеньке і потрібно йти в ногу. Або..
Але при цьому мене тримають на плаву: «перша година після пробудження — для себе», відвідування масажиста та косметолога, гарні посиденьки з подругами. Стараюсь не відкладати життя на потім.В книзі ще багато метафор і думок, з якими слід побути трішки. Переосмислити.
Чи варта книга вашої уваги — вирішувати вам.
Але я точно знаю, що для мене вона була і корисною, і з викликом.
Ледь не забула додати пару фраз про оформлення. Дуже прикольні ілюстрації від Тетяни Пиріг доповнюють текст. А ще — мені подобається, коли важливі фрази мають інше забарвлення або рамочку.
Фото прикладаю.
P.S. В коменатарях діліться, хто вже читав книгу або вирішили собі придбати після того, як почитали мій відгук?
Книгу не читала, але мені сподобались ідеї кнги через твоії висновкі та комментарі. Я не надихнулася, купити цю книгу, але завдяки тобі зробила для себе деякі висновки. Тому дякую і тобі за цей пост і автору за книгу.
Так, Таня. Іноді достатньо повноцінного відгуку, щоб щось змінити в підході до бізнесу. Дякую за твій час!
Ще не читала, але дуже зацікавилась після твого посту, Олена.
І мені дуже сподобались твої нотатки.)
Між іншим я теж вважаю, що це цілком правильно працювати офіційно, як ФОП, сплачувати податки і спати спокійно. І про бізнес-партнерів теж згодна — їх потрібно обирати, як друзів або коханих, щоб доповнювати один одного, а не тягнути один з одного жили. )))
Ну, є в мене питання що до останнього, воьсмого пункту, бо я все ж таки відчуваю що саме коли я роблю свою справу без зайвої напруги, відчуваючи так би мовити хвилю, то воно і йде дуже добре. Може, це тому, що працюю в галузі Цигун 😉
Дякую!
Зоя, ну я думаю, що по-перше, в нас ще не такий масштаб бізнесу, який у Ольги. По-друге, напрямки теж мають значення. Бо в тебе — викладання Цигун, а в неї — мастила для автівок так ювелірний бізнес. Я думаю, що там потрібна більш чоловіча хватка)
Соглашусь с Татьяной по вопросу покупки книги.
Спасибо, Алена, за обзор. Сэкономила и время мне и деньги😉
Такие «живые» отзывы очень помогают при принятии решении о покупке.
Ну это же я так «увидела» книгу. Может быть, стоит ее в руках еще подержать и полистать. Кстати, на онлайн встречу с Ольгой я записалась. Хочется побывать в поле успешной бизнес-леди